Güncel haberler

Ana Sayfa / Ünlü Sözleri / Yaşar Kemal sözleri

Yaşar Kemal sözleri

Etiketler: Yaşar Kemal Aşk Sözleri, Yaşar Kemal Sözleri Kısa, Yaşar Kemal Sözleri Tumblr, Yaşar Kemal Şiirleri, Yaşar Kemal Sözleri Yeni, Anlamlı Yaşar Kemal Sözleri, Yaşar Kemal Özlü Sözleri, Yaşar Kemal Sözleri Facebook, Yaşar Kemal Hayatı, Yaşar kemal hayat hikayesi, Yaşar Kemal Biyografisi

Her türden en anlamlı sözlerin yer aldığı bu güzel sitede sizlere bu sayfada da en güzel Yaşar Kemal sözleri hazırladık. Bu güzel ve anlamlı Yaşar Kemal sözlerini sosyal medyada paylaşın ya da kısa mesajla yollayın.

Sitemizde ünlü şairler ve ünlü şiirlerinde yer aldığı özel sayfalarda, onların hayat hikayelerini ve biyografisine bakabilirsiniz. Bizim türk edebiyat şairleri ve romancıları türkiyede adeta isim yapmış gençlerin aklına bir nebzede olsa şiirleri koymuş o güzel sözlerle gençlere neler yapacaklarını söylemiş gibiler. bu sözlerden örnek almamız gerektiğini düşünüyorum

EN ANLAMLI YAŞAR KEMAL SÖZLERİ 2018

Günün Sözü: İnsan bir kere birine geç kalır ve bir daha hiç kimse için acele etmez, olduğunu düşünür fakat Aşk işin içine girdimi acelelerle yarışan bir nesiliz.


İnsanlar hep aşk peşinde koşarken, ardına bakıpta ne papatyalar ezdiğinin farkına varmazlar.

Bilgisiz insanlarla cahil insanları kıyaslamayın. bilakiz cahil insan söz geçmez, Bilgisiz insan bilir kişi olur

İnsan düşleri öldüğü gün ölür.

İnsanoğlu umutsuzluktan umut yaratandır.

İnsan çürümedikçe şiir çürümez.

Demir olsam çürürdüm toprak oldum da dayandım.

Açlıktan ölümü izlemek acıların en büyüğü.

İnsan evrende gövdesi kadar değil yüreği kadar yer kaplar.

Düşünmek en küçük anlamda var olmak demektir.

Dağlar insanlar ve hatta ölüm bile yorulduysa şimdi en güzel şiir barıştır.

O iyi insanlar o güzel atlara bindiler ve çekip gittiler.

O iyi insanlar o güzel atlara binip çekip gittiler Demirin tuncuna insanın piçine kaldık.

Zulmün artsın ki çabuk zeval bulasın. Anadolu da zalimler için böyle derler.

Çekemeyenlere bakma fikirler hep ayrı olur. Hiç bir aşkı sözle yıkma söz yarası ağır olur.

İnsanlarla oynamamalı. Bir yerleri var bir ince yerleri İşte oraya değmemeli.

Yalnız duyan yaşar sözü derler ki doğrudur Yalnız duyan çeker derim en doğru söz budur.

Sen aleviyle yakan bir güneş ki şahane. Ben ışığa ulaşmaya çalışan bir pervane.

Bir toplum hoşgörüsü kadar güçlü sağlam haklıdır. Zulmü kadar zalim zayıftır. lrkçılık ise en korkunç hastalıktır.

Türküler tıpkı kırk bin yıl su altında kalmış yıkanmış cilalanmış çakıl taşı gibidir.

O insana güvenmeyen bu insana güvenmeyen her insanda bir kötülük gören insanı insan saymayan insan değil piçtir yavrum.

Konuşan insan öyle kolay kolay dertten ölmez. Bir insan konuşmayıp ta içine gömüldü müydü sonu felakettir.

Dünyanın ucunda bir gül açılmış efil efil esen yele merhaba. Karanlığın sonu bir ulu şafak sarp kayadan geçen yele merhaba.

Kendimi bildim bileli zulüm görenlerle hakkı yenenlerle sömürülenlerle acı çekenlerle yoksullarla birlikteyim.

Bir dil bulacağız her şeye varan Bir şeyleri anlatabilen Böyle dilsiz böyle düşmanca böyle bölük pörçük dolaşmayacağız bu dünyada.

Benim için dünya bin çiçekli bir kültür bahçesidir bir çiçeğin bile yok olmasını dünya için büyük bir kayıp sayarım.

Gülümse bitsin karanlık Gülümse karamsarları şaşırt Gülümse güller açsın yüzünde Gülümsemenle yayılsın ışık Dünyayı ısıtmasan da güneş gibi.

Dünyanın bütün kötülüklerine baş kaldır bazen senin iyiliğin başkasının kötülüğüne de olabilir. Kendi iyiliğine de baş kaldır.

Dünya on binlerce çiçekli bir kültür bahçesidir her çiçeğin ayrı bir rengi ve kokusu vardır. Bir çiçeğin koparılması bir rengin bir kokunun yok olmasıdır. Tek dile tek renge kalmış bir dünya hapı yutmuştur.

Bizi düşünmeye alıştırmamışlar. Üstelik de düşünmeyelim diye ellerinden geleni yapmışlar. Düşünmeye çalışanları da hep öldürmüşler.

Küreselleşme tek tip insan yetiştiriyor bugün. Oysa dünya on binlerce çiçekli bir kültür bahçesidir her çiçeğin ayrı bir rengi ve kokusu vardır. Bir çiçeğin koparılması bir rengin bir kokunun yok olmasıdır. Tek dile tek renge kalmış bir dünya hapı yutmuştur. Bu felâketin önlenmesi için demokrasiden başka çare de yok.

Günün birinde İstanbul’un tarihi yazılırsa kuş satıcılarından mutlaka bahsedilmesi gerekir onlar olmadan İstanbul’un tarihi çok yavan olur.

Eğer bir insanda azıcık insanlık varsa yalan söylemez. Dedikodu yapmaz. Dedikoduyla bir insanı vurmak küçültmek insanlıktan çıkmış bozulmuş çürümüş elinden hiçbir şey gelmeyen elinden hiçbir şey gelmediğini kabul edecek kadar düşkünlemiş bir insanın karıdır. Bu duruma gelmiş bir insanı karşına almak onun durumuna düşmek olur.

Belki kuşlar çok derin eski bir içgüdüyle buraya o zaman kesilmiş olacak olan şu ulu çınarın üstüne göğüne uğrayacaklar bir an duraklayıp bir şeyler arayacak bir şeyleri anımsamaya çalışacak beton yığını evlerin üstünde küme küme dolaşacak konacak bir yer bulamayıp bir uzak keder gibi başlarını alıp çekip gidecekler.

Aradığın aşkı buldunmu sevgili ? söylesene. Ben yana hep kederlendiğin o günleri unuttunmu ? şimdi baksana karşında kimler var ve kim varmış. Bunu ben sana yaşatmadım. Senin bana verdiğin acıların karşılığı olarak bil. Ömrünün en kısa yaşantısında nelerle karşılaştığını bilmeni istiyorum. Sen sensizliğin baş ucunda geleceği vaad eden yıllarla konuşurken, belkide şeytanın tam yolundan gittiğinin farkında değilsin birtanem. Benim eski yaramı karıştırma. Ovalama derin yaramı. Ben aşkın sillesinde unutulmuş garip bir aşkın tiryakisi olmuş, yaşamın son anını bekleyen garip bir mülahimim.

Hakkında admin

Bu habere de bakabilirisiniz

Kısa Ünlü sözler

Etiket: Kısa Ünlü Sözler Anlamlı, Kısa Ünlü Sözler Yeni, Kısa Ünlü Sözler Twitter, Kısa Ünlü Sözler …

2 Yorumlar

  • Ben sensizliğin adını ne koydum biliyormusun ? sensizlik artık benim için sonsuz bir hayat olduğunun kanaatine vardım sevgili. Kemallerin yaşarların nesinlerin olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Bizim herşeyimiz olan bu sözler ve şiirler hak ettiğimiz yerlere getiriyor bizleri. Artık sensiz ve seninle olmayacak bir düzen içerisinde yıllar sonra girmiş bulunmaktayım. Sen ayrılığın yerine kendi kaderini değiştirmeye başladığından bu yana hep aynı yıllar içerisinde acıları yaşattın. Biliyorum artık ne bugün nede yarın olacak bu sevdamız. Ben limansız bir denizde son nefesimi vermeye yakınken, sen ise eğlenceli bir dünyada kendi günlüğünü yaşamak için heves salmışsın.

  • Yasar kemal sozleri

    Birak beni hayat nereye gidiyorsam gideyim. Neden benim pesimi birakmiyorsun artik biktim bu hayattan ve bittim bu yalnizliktan. Eger yalnizlik aci icinde oluyorsa bilki benim adim yalnizliktir. Bu nasil bir hayat macerasi icerisindeyiz. Bu kadar yillanmis saraplarin irtasinda kalmisken neden icmeye heves ediyiroruz. Senin ozledigin o ask ben degilim. Askin intikam gozyaslari oldugu surece ne sen beni unutabilirsin nede ben seni unutabilirim. Ayrilik kapimiza dayandi ve catti. Ofke dolu kalbimde sana yer birakmadim. Sana olan bu sevda artik yok olup gitti ne sen sor beni nede ben sorayim seni bir baskasina. Gel diyemem sana. Git diyebilseydim eger suan bu acilar icerisinde yalnizligimi paylasan elbet biri olurdu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir